

Otkos 10
CILJ OPERACIJE
Prije nego neprijatelj pristupi realizaciji svoga cilja, napasti i razoružati snage 28. Partizanske divizije (pomoćne snage) u područjima njihovog rasporeda. Spriječiti spajanje snaga 5. korpusa sa snagama 28. Partizanska divizije. I kao krajnji cilj operacije OTKOS – 10 je bio osigurati ostanak i povratak civilnog pučanstva na navedenom području Bilogore i Papuka. Osigurati neometan promet na magistralnoj prometnici Zagreb - Kutina - Grubišno Polje - Virovitica. Skratiti bojišnicu na zapadnoslavonskom bojištu. Preusmjeriti Hrvatske snage s područja Bilogore ka obrani područja oko Pakraca.
OSLOBOĐENI TERITORIJ
Oslobođeno je 21 selo, odnosno oko 270 km2, do tada okupiranog područja. Otvorena je za promet strateška prometnica Virovitica - G. Polje - Kutina.
POSTROJBE
-
Hrvatska vojska
Zapovjedništvo obrane Grubišno Polje - planiralo i provodilo u suradnji s zapovjedništvo OZ - Bjelovar: 127. br (Virovitička), 57. samostalni bataljun (G. Polje), 55. samostalni bataljun Bjelovar, 2 (dvije) samostalne SP - Bjelovar, dragovoljačka satnija - Koprivnica, protudiverzantska satnija - Bjelovar, 2 (dvije) satnije G. Poljske i Virovitičke policije, mješoviti tenkovski vod - Bjelovar, 19. mješoviti protuoklopni topnički divizion, 24. mješoviti divizion, odredi Narodne zaštite. Ukupno: 2647 vojnika, 2 tenka (imena Kum I i Kum II) , oklopni transporteri, bojno oklopno vozilo, 18 oruđa topništva raznih kalibara i 20 oruđa minobacača.
-
Agresorska vojska
Neprijateljske snage bile su objedinjene u okviru 28. Partizanske divizije, koja je bila razmještena na Bilogori, Papuku i u području Daruvara. Snage divizije brojale su oko 1750 ljudi i raspolagale su s teškim naoružanjem (tenkovima, OT i topovima). Cilj djelovanja 28. Partizanske divizije je bio: Omogućiti snagama 5. korpusa brz prodor smjerom Pakrac - Grubišno Polje, potom se spojiti s 28. Partizanskom divizijom na Bilogori, Papuku i oko Daruvara, presjeći Podravsku magistralu i izbiti na državnu granicu s Mađarskom. Istovremeno nastaviti djelovanje prema istoku (autoputom). Ovladati cestom Virovitica - Kutina i nastaviti djelovanje prema zapadu.
ISKUSTVA
-
Dobra
Onemogućeno je spajanje 5. korpusa s 28. Partizanskom divizijom na Bilogori, Papuku i u području Daruvara, a time i njihovo izbijanje u Podravinu. Hrvatske snage na Bilogori preuzele su inicijativu i stvorile uvijete za nastavak napadnih djelovanja u smjeru Papuka i Psunja.
-
Loša
Neprijatelj je uspio zadržati: područje istočno od prometnice Lipik - Pakrac - Daruvar; zapadne dijelove Psunja i Papuka; prometnicu Okučani - Bijela Stijena - Donji Čaglić; i zapadne obronke Psunja nadzirala je 5. korpus.
TIJEK VOJNOREDARSTVENE OPERACIJE
Zapovjednik Operativne zone - Bjelovar donio je zapovijed 04.10.1991. godine po kojoj se treba pristupiti organizaciji čišćenja odmetničkih i terorističkih skupina u pobrđu Bilogore. Prostor je bio duljine oko 70 km i širine oko 15 km i pružao se smjerom s/z. Operacija je odgađana nekoliko puta, zbog obveza poštivanja primirja koje je RH u tom vremenu potpisivala s predstavnicima tadašnjeg SSNO.
Početak operacije odgođen je za 31.10.1991. godine. Razdoblje do početka operacije iskorišteno je za pripreme postrojbi OZ - Bjelovar, prije svega iz općina Virovitica, Grubišno Polje, Daruvar, Đurđevac i Bjelovar.
U to isto vrijeme (17.10.1991.) na ovom i širem području uspostavljena su dva nova zapovjedništva sektora i to: Zapovjedništvo Sektora Pakrac: za općine Pakrac, Daruvar, Garešnica i Grubišno Polje i zapovjedništvo Sektora Virovitica: za općine Virovitica, Đurđevac i Koprivnicu.
Početak operacije: Operacija je počela 31.10.1991. u 06.00 sati. Početak je označen jakom topničkom pripremom i istovremeno pješačko – tenkovskim napadom duž cijele bojišnice. Tri smjera su u napadu bila ključna: 1. sa sjevera od Virovitice, 2. sa sjeverozapada od Bjelovara, 3. s juga od Grubišnog Polja.
Zapovjedno mjesto je bilo u Grubišnom Polju, a IZM u Velikom Grđevcu.
-
Tijek operacije
Operacija je tekla po planu na svim smjerovima napada Hrvatskih snaga. Tako su snage koje su napadale sa sjevera iz smjera Virovitice, već 3.11.1991. oslobodile komunikaciju Virovitica - Grubišno Polje. Snage koje su napadale sa sjeverozapada razbile su i potisnule neprijatelja, te do 2.11.1991. obavile sve dobivene zadaće. Snage Grubišnog Polja za sve vrijeme su dijelom snaga držale čvrstu obranu, a dijelom snaga su napadale, tako da su treći dan borbi ovladali raskrižjem putova Grubišno Polje - Virovitica - Peratovica.
03.11.1991. - Na Peratovačkom putu spojile su se 127. brigada i snage 57. sabostalne bojne.
Napad se nastavio i 04.11.1991. kada je 52. samostalna bojna - Daruvar ušla u Turčević Polje i pri tome zaposjeli IZM 28. Partizanske divizije.
Da ne bi došli u okruženje, neprijatelj je dio svojih snaga i civila povukao prema Papuku. Neprijatelj je na svim smjerovima pružao jak otpor.
05.11.1991. - Postignut je dogovor o prekidu vatre, koji je trebao stupiti na snagu istog dana u 17.00 sati. Ovim dogovorom prekinuto je ostvarivanje druge faze operacije OTKOS-10, čiji je radni naziv bio "Ledina".
Preuzeto sa portala domovinskirat-xtreemhost, a sadržaj na ovu temu će se nadopunjavati od strane autora ovih stranica.
Pretraga stranice
Remetinečka cesta 77
10020 Zagreb
info@uvsjp-alfa.hr
PREDSJEDNIŠTVO UDRUGE:
MILIJAN BRKIĆ
ŽELJKO MIHALJEVIĆ
ŽELJKO ŠARIĆ
Uredovno vrijeme:
PONEDELJAK - PETAK: 08:00 do 16:00
Rad sa strankama:
UTORKOM: 09:30 - 12:30
ČETVRTKOM: 09:30 - 12:30
Žiro račun: ZAGREBAČKA BANKA: HR5923600001101782247
MBS: 1836072
OIB: 39923915314